اگر شما اهل بازی های آنلاین باشید میدانید که برای بازی های مولتی پلیر تحت شکه بهتر است از گیم سرور به جای سرویس شبکه ای لوکال استفاده کنید.

چرا که راه اندازی یک سرویس شبکه ای لوکال هزینه های بالایی دارد، زیرا برای داشتن کفیت بالا در هر بخش آن باید هزینه زیادی صرف کرد به عنوان مثال داشتن اینترنت پر سرعت در ایران سخت و تقریبا غیر ممکن است.

همچنین تهیه سخت افزار به روز مانند هاردهای NVME و رم های DDR4 برای گیم سرور لوکال بسیار پرهزینه خواهد بود، درحالی که در گیم سرور شما نگرانی از بابت کیفیت اینترنت و قدرت سخت افزار ندارید و در هر زمان امکان ارتقای منابع سرور شما با هزینه اندک وجود دارد. سرور های مجازی ایران نوژن  با هارد NVME و رم DDR4 ارائه میشوند که مناسب ترین گزینه برای گیم سرور هستند.

در گیم سرور، سرویس مورد نیاز بازی بر روی سرور نصب می‌شود و بازیکنان با اتصال از طریق اینترنت و ارتباط با سرور در کامپیوترهای خود و یا کنسول های خود می‌توانند به صورت آنلاین بازی کنند.

گیم سرور ها را میتوان از شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور مجازی و سرور اختصاصی تهیه کرد. این شرکت ها گیم سرور ها را به دو صورت مدیریت شده و مدیریت نشده ارائه خواهند داد.

در حالت گیم سرور مدیریت شده هزینه بیشتری برای ارائه پشتیبانی های نرم افزاری و نصب و کانفیگ سرویس های بازی از شما دریافت خواهد شد اما در حالت گیم سرور مدیریت نشده سرور خام پس از نصب سیستم عامل به شما تحویل می شود و در ادامه کلیه فرایند های مربوط به نصب سرویس های بازی و کانفیگ های آن بر عهده خود شما می باشد.

انواع گیم سرور

گیم سرور ها سرور هایی هستند که یا به صورت سرور اختصاصی یا به صورت سرور مجازی ارائه میشوند. در این بخش به معرفی این دو نوع سرور میپردازیم.

گیم سرور اختصاصی

بازی های مولتی پلیر آنلاین برای اجرا نیازمند یک گیم کلاینت هستند که یا در خود بازی قرار دارد یا به صورت جداگانه روی سرور وصل شده اند. گیم سرور اختصاصی با مواردی مثل همگام کردن اقدامات داخل بازی، موقعیت بازیکنان و قوانین بازی بین بازیکنان سر و کار دارند.

گیم سرور های اختصاصی پیشرفت شما را ذخیره می کند تا بازیکنان بتوانند بازی را از جایی که ترک کرده اند شروع کنند.

همچنین این گیم سرور ها این توانایی را دارند که به تعداد تقاضاهای بسیار بالا با تاخیر بسیار پایین پاسخگو باشد، بدون این که داغ کنند و از کار بیفتند.

هردو نوع گیم سرور سطح امنیتی بالایی دارند و به شما اجازه میدهد نرم افزار امنیتی خود را نصب کنید؛ ولی سرور اختصاصی شما کنترل تمام و کمال در همه موارد از جمله مسائل امنیتی را در دست دارید.

گیم سرور مجازی

سرور مجازی سروری است که  میتوان تعدادی از آ ن را بر روی هر سرور اختصاصی ایجاد نمود . این سرور های مجازی هرکدام یک سیستم عامل و فضایی مستقل از سایر سرورهای مجازی دارند .

سرور مجازی معمولا برای مواردی استفاده میشود که نیاز کاربر از هاست اشتراکی فراتر باشد اما هنوز به سرور اختصاصی نرسیده باشد؛ ضمن این که هزینه های سرور مجازی از سرور اختصاصی کتر است.

ممکن است از سرور مجازی برای نصب یا تست نرم افزارهای آنلاین استفاده کرد. به عنوان مثال ، همین بازی های آنلاین، که در اینصورت از سرور مجازی به عنوان گیم سرور استفاده میشود.

با این که در سرور های مجازی شما منابع ذخیره سازیتان را با دیگر کاربران مشترکا در یک node استفاده میکنید و میزان ظرفیت رم و تعداد cpu های موجود در گیم سرور های مجازی به دلیل استفاده ی اشتراکی، خیلی کمتر از گیم سرور های اختصاصی هستند اما همچنان میتوانید یک گیم سرور مجازی بسازید.

بیشتر سرورهای مجازی دارای یک آدرس IP ثابت هستند که یک نیاز اصلی برای یک سرور بازی چند نفره است. از طرفی هزینه های گیم سرور های مجازی نسبت به گیم سرور اختصاصی مناسب تر هستند.

با این حال از دید یک کاربر، عملکرد گیم سرور اختصاصی و گیم سرور مجازی باهم تفاوتی ندارند.

Listen Server چیست؟

لیسن سرور ها از نظر عملکرد مانند گیم کلاینت ها هستند، منتها در لیسن سرور ها، یکی از بازیکنان به عنوان میزبان عمل میکند. و سرور تا زمانی که میزبان آنلاین است کار میکند. اگر میزبان اتصال خود را قطع کند، دیگر بازیکنان هم اتصالشان قطع میشود.

مزیت های گیم سرور

  • گیم سرور ها قابل ارتقا هستند.
  • تعداد کاربران بر حسب نیاز می تواند با هزینه ی کمی اضافه شود.
  • انجام بازی بدون هیچ محدودیت نرم افزاری و یا سخت افزاری.
  • بازی تیمی و با افراد دیگر از نقاط مختلف با اینترنت های مختلف.
  • قابلیت اضافه کردن یا حذف مود دارند.
  • با ایجاد یک لیست سفید یا لیست سیاه، میتوانید تعیین کنید چه کسی به سرور دسترسی داشته باشد یا نداشته باشد.

پارامترهای مهم در انتخاب گیم سرور

کنترل پنل گیمر ها و متنوع بودن حالت های بازی و امکان بازی بین پلتفرم های مختلف و امکانات دیگری که در اختیار بازیکنان قرار داده می شود و … نیز در شهرت یک گیم سرور نقش مهمی دارند.

ظرفیت فضای ذخیره سازی در سرور یکی از پارامترهای مهم در گیم سرور ها میباشد. میزان رم مورد نیاز و تعداد هسته های CPU و حتی در صورت لزوم تعداد سوکت های CPU در سرور گیم با توجه به نوع بازی مورد نظر و تعداد بازیکنانی که در لحظه به سرور متصل خواهند بود انتخاب خواهند شد.

 

تاثیر پینگ روی گیم سرور

بازی های آنلاین چند نفره نیازمند این هستند که همه ی بازیکنان در لحظه از جریان بازی با خبر باشند، در  نتیجه اگر اینترنت شما پینگ بالایی داشته باشد رفت و برگشت اطلاعات طول میکشد و این مسئله باعث میشود شما در بازی ناگهان غیب شوید و ناگهان ظاهر شوید.

یا تصویری که میبینید از اصل اتفاقات بازی عقب تر باشد. یا حرکات در بازی منقطع و عجیب باشند. به علاوه در بازی های شوتر و رقابتی تا شما دست به کار شوید رقیب کار را تمام کرده!به طور معمول پینگ کمتر از ۲۰ یا ۳۰ میلی ثانیه در بازی های آنلاین یک پینگ عالی محسوب می‌شود که البته این عدد تا ۹۰ میلی ثانیه هم قابل قبول است.

برای کاهش پیگ بهتر است از سرور مجازی های محلی استفاده کنید که برای شما پینگ کمتری را می آورد، برخی سرویس‌های مخصوصِ بازی و کاهش پینگ هم وجود دارد که تا حدودی به شما کمک میکند.

 

در اخر برای خرید گیم سرور و مشاوره و راهنمایی میتونید با پشتیبانی سایت ددر تماس باشید 🙂

 

جهت خرید سرور های بازی نوژن اقدام نمایید

خرید سرورمجازی بازی ماینکرافت