VPS یا سرور مجازی چیست؟

کلمۀ VPS مخفف Virtual Private Server است و به فارسی خودمان می‌شود: سرور مجازی.

برای اینکه مفهوم سرور مجازی را بفهمیم، بیایید اول مرور کوتاهی بر تعریف سرور داشته باشیم:

 سرور (server)، یک رایانه قدرتمند است که تمام فایل‌ها و اطلاعات مربوط به وب‌سایت شما روی آن بارگذاری می‌شود. 

هروقت کسی آدرس دامنه شما را در مرورگر وب وارد می‌کند، این کامپیوتر قدرتمند (همان سرور) اطلاعات لازم را برای مرورگر می‌فرستد و به این ترتیب، سایت‌تان برای کاربران به نمایش درمی‌آید.

حالا برویم سراغ تعریف سرور مجازی.

در سرور مجازی، از تکنولوژی مجازی‌سازی استفاده می‌شود. شاید بپرسید که تکنولوژی مجازی‌سازی یعنی چه؟

 مجازی سازی، به ساختن یک نسخه مجازی (به جای نسخۀ واقعی) از چیزی گفته می‌شود؛ در سرورهای مجازی به‌جای اینکه چند سخت‌افزار مستقل برای هر سرور اختصاص داده شود، یک سخت‌افزار قدرتمند را با استفاده از نرم‌افزار، به چند سرور شبیه‌سازی می‌کنند.  

اینطوری روی یک سخت‌افزار (یا سرور فیزیکی اختصاصی)، چند سرور جدا، با سیستم عامل مستقل و منابع مخصوص خودتان (CPU، RAM و سایر دیتاها) دارید.

سرور مجازی یا VPS چگونه کار می‌کند؟

سرور مجازی مانند یک واحد آپارتمان، در یک مجتمع مسکونی بزرگ است. شما و همسایگان‌تان در کنار هم، در این مجتمع مسکونی (سرور فیزیکی) زندگی می‌کنید و هرکدام‌تان فضای امن و اختصاصی خودتان را دارید.

مجتمع آپارتمانی است که از چندین واحد مختلف تشکیل شده؛ شما و دیگر همسایگان، هر کدام یک واحد جداگانه اختصاصی برای خودتان دارید. شما حتی می‌توانید واحد خود را مدیریت را کنید و هرچه را که دوست دارید در آن کم و زیاد کنید. در ضمن، در این مجتمع مسکونی، اگر همسایه شما بدرفتاری کند، مالک مجتمع باید مشکل را حل کند، نه شما.

به طور مشابه، در مورد VPS، چندین کاربر وجود دارد که از همان سرور استفاده می‌کنند؛ اما از یکدیگر جدا شده‌اند. این دقیقا یعنی: هیچ منبعی روی منبع دیگر تاثیر ندارد. شما سرعت و امنیت مورد نیاز خود را بدون دخالت سایر منابع خواهید داشت.

 

کاربردهای مختلف یک سرور مجازی

سرورهای مجازی یا VPSها، خدمات بسیاری را ارائه می‌کنند. از تبدیل شدن به سرور گیم گرفته، تا میزبانی از سایت‌هایی که ترافیک نسبتاً بالایی هم دارند. بسیاری از برنامه‌نویس‌ها با تهیه VPS، از آن به‌عنوان فضایی برای تست کردن کدهای‌شان استفاده می‌کنند. تقریباً همه تریدرهایی که در بازارهای جهانی فعالیت می‌کنند، از سرور مجازی استفاده می‌کنند تا آیپی ایران را مخفی نگه دارند.

استفاده‌های گوناگون دیگری هم از این نوع سروها می‌شود، مثل دیتایس سرور، جایگزین VPN، سرور ایمیل و ….

 

مزایای سرور مجازی (VPS)

 • در مقایسه با هاست اشتراکی سریع‌تر و قابل‌اعتمادتر است.
 • ترافیک بالای همسایه‌ها (سایر سرورهای مجازی که به‌صورت مشترک روی سرور فیزیکی شما نصب شده‌اند) تاثیری روی سایت شما ندارد و آن را دچار مشکل نمی‌کند.
 • شما دسترسی root (یا superuser) به سرور دارید و می‌توانید آن را پیکربندی کنید.
 • دیتابیس و تمام فایل‌های شما کاملاً در امان است و سرورهای همسایه هیچ دسترسی به آن نخواهند داشت.
 • ارتقاء آن راحت است؛ یعنی اگر خواستید وب‌سایت‌تان را توسعه دهید، به‌راحتی می‌توانید RAM، CPU، پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی سرور مجازی خود را تا جایی که نیاز دارید بالاتر ببرید.
 • با توجه به امکاناتی که می‌گیرید، هزینۀ مقرون‌به‌صرفه‌ای می‌پردازید.
 • امکان نصب و اصلاح نرم افزارهای خاص روی سرور مجازی وجود دارد.
 • و…

معایب سرور مجازی (VPS)

 • قیمت آن بیشتر از هاست اشتراکی است.
 • برای مدیریت این سرور به دانش فنی بیشتری نیاز پیدا می‌کنید.
 • اگر تنظیمات سرور را به‌درستی انجام ندهید، امکان اینکه امنیت به خطر بیفتد هست.

تفاوت VPS و هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی یکی از رایج‌ترین سرویس‌های میزبانی است. در هاست اشتراکی، منابع (هارد، CPU و RAM) به صورت مشترک در اختیار تعدادی کاربر قرار می‌گیرد. تفاوت هاست اشتراکی با سرور مجازی در این است که در هاست اشتراکی منابع جداگانه و اختصاصی برای هر فرد وجود ندارد.

مشکل مشترک بودن منابع در هاست اشتراکی این است که فعالیت سایر کاربران ممکن است روی عملکرد سایت شما تاثیر بگذارد. مثلاً اگر به وب‌سایت یکی از کاربران، ناگهان ترافیک بالایی وارد شود، سرعت بارگذاری سایت شما هم کاهش پیدا می‌کند.

اما خب هاست اشتراکی مزیتی هم دارد که قیمت پایین‌تر است.

در کل به نظر من، اگر در شروع کار هستید و می‌خواهید برای خودتان یک وب‌سایت کوچک و جمع‌وجور با هزینه پایین ایجاد کنید، هاست اشتراکی برای شما مناسب است؛ ولی اگر قصدتان توسعه کسب‌وکار یا راه‌اندازی یک سایت حرفه‌ای است، توصیه می‌کنم حتماً از وی پی اس یا همان سرور مجازی استفاده کنید.

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی، مثل یک ویلای دربستی است که فقط در اختیار شما قرار گرفته است. شاید هزینه‌ای که برای این ویلا می‌پردازید خیلی بالا باشد؛ اما در عوض همه‌چیز تحت فرمان‌روایی شماست و هیچ مشترک دیگری وجود ندارد!

در سرور یا هاست اختصاصی همه منابع در اختیار شماست، مشکل سرعت ندارید و امنیت در حد بالایی قرار دارد.

در صورتی که یک کسب‌وکار بزرگ، با ترافیک خیلی بالا هستید، استفاده از یک سرور اختصاصی به شما توصیه می‌شود؛ اما در صورتی که ترافیک‌تان سنگین نیست و هنوز در میانۀ راه هستید، همان سرور مجازی برای شما عالی است.

سرور ابری چیست؟

سرور ابری، نوعی سرور مجازی است که در یک پلتفرم رایانش ابری پیاده می‌شود. در پلتفرم رایانش ابری شما فقط به ازای سرویس ابری که استفاده کرده‌اید پول پرداخت می‌کنید، مدیریت زیرساخت‌ها برای‌تان ساده‌تر است و اگر کسب‌وکارتان را توسعه دهید، راحت می‌توانید منابع را ارتقاء دهید.

حالا فرق VPS و VPS ابری در چیست؟

در سرور مجازی ابری، سایت شما می‌تواند به‌جای یک سرور اختصاصی، منابع و فضای مورد نیازش را از چند سرور مختلف دریافت کند. این یعنی هر وقت برای سرور مشکلی پیش آمد، یا سخت‌افزار دچار مشکل شد، خیلی راحت می‌توانید به یک سرور دیگر سوئیچ کنید و کارتان را ادامه دهید.

این در حالی است که در سرور مجازی معمولی، تنها یک سرور اختصاصی (فیزیکی) به VPS ها اختصاص داده شده و منابع روی همین یک سرور تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر اتفاقی برای این سرور بیافتد، سرور دیگری وجود ندارد که روی آن سوئیچ کنید!

یکی از معروف‌ترین و بهترین نمونه‌های سرور مجازی ابری، IBM کلود است.

VDS چیست و چه تفاوتی با VPS دارد؟

کلمه VDS از کنار هم قرار دادن حروف اول کلمات Virtual Dedicated Server ساخته شده است. حالا معنی آن چیست؟

سرور اختصاصی مجازی. 

در واقع VDS یک سرویس IaaS (زیرساخت به عنوان سرویس) بوده و مانند سرور مجازی معمولی می‌توانید از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشید؛ منتها فرق آن با VPS این است که منابع (RAM و CPU) به صورت ۱۰۰ درصدی در اختیار یک کاربر قرار می‌گیرد.

در حال حاضر VDS یکی از سرویس‌های ابری محبوب است و سازمان‌های بزرگ می‌توانند برای استقرار، توسعه و میزبانی برنامه‌های تحت وب، آن را جایگزین سرور اختصاصی کنند.

خب؛ اگر احیاناً تصمیم‌تان را برای تهیه سرور مجازی گرفته‌اید، هنوز عجله نکنید، تا در ادامه انواع سرورهای مجازی را هم بشناسید.

با انواع VPS (سرور مجازی) آشنا شوید

برای سرورهای مجازی، معمولاً دسته‌بندی‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود؛ مثلاً بعضی‌ها VPS ها را از نظر جغرافیایی دسته‌بندی می‌کنند، برخی دیگر از نظر نحوۀ مدیریت و تعدادی هم از نظر سیستم عامل.

در این بخش ما هر ۳ دسته‌بندی را بررسی می‌کنیم و اطلاعاتی که باید بدانید را در اختیارتان می‌گذاریم.

انواع سرور مجازی بر اساس نحوۀ مدیریت

VPS ها به دو دستۀ مدیریت شده (Managed) و مدیریت نشده (Unmanaged) تقسیم می‌شوند.

تفاوت سرور مجازی مدیریت شده و مدیریت نشده در چیست؟

در سرورهای Managed شما مدیریت را به شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب می‌سپارید و دیگر نیازی نیست که خودتان کاری کنید. این شرکت وظیفه دارد که از نظر فنی همه‌چیز را بررسی کند تا اسپم یا ویروسی کار شما را مختل نکند؛ اگر هم مشکلی داشتید (مثلاً مشکل در نصب نرم‌افزار) شرکت هاستینگ مشکل شما را رفع می‌کند.

در سرور مجازی Unmanaged، کنترل و مدیریت سرور با خود شماست. در واقع شرکتی که VPS را از آن خریده‌اید، وظیفۀ فراهم کردن سخت‌افزار و حفظ و نگهداری آن را دارد؛ اما این شمایید که باید روی سرور نظارت داشته باشید، مواظب باشید آلوده نشود و در یک کلام آن را مدیریت کنید.

دقت کنید که هزینه سرور مجازی مدیریت شده، بیشتر است؛ اما می‌توانید کلی در زمان‌تان صرفه‌جویی کنید و دردسرهای آپدیت سیستم عامل و نگرانی برای امنیت را نداشته باشید.

انواع سرور مجازی بر اساس سیستم عامل

همانطور که خودتان هم می‌دانید، سیستم عامل‌های مختلف زیادی برای مدیریت سرور یا هاست وجود دارند. اما اگر بخواهیم دسته‌بندی کلی داشته باشیم، می‌شود VPS ها را در ۳ دستۀ زیر قرار داد:

سرور مجازی لینوکس

سرور مجازی لینوکس چیست؟ یک VPS که سیستم عامل نصب شده روی آن لینوکس باشد، سرور مجازی لینوکس نامیده می‌شود. اگر سایت شما تحت زبان Php نوشته شده باشد، به سرور یا هاست لینوکسی نیاز پیدا می‌کنید. با توجه به اینکه لینوکس یک سیستم عامل متن باز است، امکان نصب برنامه‌ها و نرم‌افزارهای زیادی را خواهید داشت.

ناگفته نماند که توزیع های مختلف لینوکس (مثل Ubuntu، CentOs و Mint) وجود دارند که بر اساس دانش فنی و تجربه خود، می‌توانید هر کدام را که خواستید نصب کنید. اگر دوست داشتید درباره نسخه‌های مختلف لینوکس اطلاعات بیشتری کسب کنید، به مقاله دیگر ایران سرور، با عنوان «انواع توزیع های لینوکس» سر بزنید.

در ضمن اگر بخواهید وب‌سرویس‌های Nginx، Apache و Litespeed را اجرا کنید، سرور لینوکسی به کارتان می‌آید.

سرور مجازی ویندوز

سرور مجازی ویندوز چیست؟ اگر سایت شما تحت زبان‌های مایکروسافت (مثل ASP.NET) نوشته شده باشد، به سرور ویندوزی نیاز پیدا می‌کنید. سرور مجازی ویندوز با یک سیستم عامل ویندوزی تحت وب (مثل RDP) قابل مدیریت است.

کار با VPS ویندوز راحت‌تر از VPS لینوکس است؛ چون رابط گرافیکی مشابه ویندوز دارد و برعکس لینوکس، اینجا دیگر نیازی به کار کردن با خط فرمان ندارید.

 

سرور مجازی میکروتیک (Mikrotik)

میکروتیکمیکروتیک اسم یک شرکت واقع در لتونی است که تجهیزات مخابراتی تولید می‌کند؛ بیشترین دلیل شهرت این شرکت سیستم عامل RouterOS است که بر پایه لینوکس ساخته شده.

سیستم عامل میکروتیک روتر او‌.اس را، هم می‌شود روی کامپیوترهای خانگی نصب کرد و هم روی سرور.

معمولاً از سرورهای میکروتیک در نقش روتر یا برای مسیریابی استفاده می‌شود.

انواع سرور مجازی بر اساس موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی VPS ها، بر اساس دیتاسنتر آن‌ها مشخص می‌شود. مثلاً اگر سروری بخرید که دیتاسنتر آن در ایران است (مثلاً در دیتاسنترهای آسیاتک و پارس آنلاین) آن‌وقت سرور مجازی‌تان ایرانی است. یا اگر سرور مجازی شما هلندی باشد به احتمال زیاد در دیتاسنتر OVH در هلند قرار دارد. و به همین ترتیب، بقیه VPS های اروپایی، آلمانی، هلندی و … نیز در دیتاسنتر آن منطقه قرار دارند.

سرور مجازی ایرانی بخریم یا خارجی؟

مزایا و معایب سرور مجازی ایرانی

سرور مجازی در ایران، به خاطر بُعد مسافتی سرعت بالاتری دارد. قبلاً هم در مقالۀ پینگ چیست گفتیم که فاصله شما تا سرور، یکی از فاکتورهایی است که روی سرعت سایت تاثیر می‌گذارد.

غیر از این مورد، هزینه سرور مجازی داخلی، کمتر از VPS خارجی است.

در مورد معایب سرورهای داخلی هم می‌توانیم به عدم دسترسی به برخی نرم‌افزارهای خارجی (به دلیل تحریم بودن IP ایران) و کیفیت پایین‌تر شبکه دسترسی اشاره کنیم.

مزایا و معایب سرور مجازی خارجی

با خرید VPS خارجی، پهنای باند گسترده و سخت‌افزار باکیفیت‌تری در اختیار شماست. همچنین به‌خاطر تحریم نبودن سرور خارجی، به تعداد بیشتری نرم‌افزار و امکانات به‌روز دسترسی دارید.

اما نباید فراموش کنید که خطر تحریم شدن به دلیل ایرانی بودن، همیشه در بیخ گوش شماست!

از این گذشته، به دلیل مسافت زیاد، پینگ سرور ممکن است بالا برود و سایت‌تان را کند.

ایراد دیگری هم که می‌شود به سرورهای خارجی گرفت، قیمت بیشتر و نداشتن ثبات (به دلیل بی‌ثباتی قیمت ارز در کشور) است.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر میتونید با پشتیبانی سایت نوژن در تماس باشید 🙂

چه زمانی سراغ سرور مجازی برای میزبانی از سایت‌مان برویم؟

تغییر میزبان سایت از هاست اشتراکی به سرور مجازی، حتماً باید با ارزیابی موقعیت لحظه‌ای سایت‌تان انجام شود. اگر شاهد برخی اتفاقات و مسائل بودید، حتماً باید به فکر تغییر هاستینگ باشید، در غیر این‌صورت، شاید بهتر باشد با همان میزبانی که دارید ادامه دهید؛ اما چه اتفاقات و مسائلی؟! در ادامه خواهیم گفت:

 1. نگران امنیت سایت‌تان هستید و نیاز به مواظبت و اقدامات مراقبتی بیشتر دارید.
 2. در حال تجربه کردن حجم بسیار زیادی از ترافیک هستید.
 3. سایت‌‌تان مداوم با کندی مواجه می‌شود و سرعت آن بسیار پایین آمده باشد.
 4. یک فروشگاه آنلاین دارید که روز‌به‌روز رونق بیشتری پیدا می‌کند.
 5. می‌خواهید نرم‌افزارهای Custom یا به‌قولی سفارشی نصب کنید. کاری که نمی‌توانید در هاست‌های اشتراکی انجام دهید.
 6. با ارورهای مختلف از جانب سرور مواجه می‌شوید. کدهای خطای ۳ رقمی که با عدد ۵ شروع می‌شوند از جانب سرور هستند.
 7. پول و دانش کافی برای اداره یک سرور اختصاصی نداشته باشید.
 8. وبمستر هستید و مشتریان‌تان از همیشه بیشتر شده‌اند.

سرور مجازی برای صرافی‌های کریپتو و بورس کارایی دارد؟

بله، وقتی که سرور مجازی می‌خرید، انگار که پشت یک کامپیوتر در یک کشور دیگر نشسته‌اید. اینطوری از اینترنت پرسرعت آن‌ها استفاده می‌کنید و محدودیت‌هایی مثل تحریم و فیلترینگ هم ندارید. با این حساب، برای اینکه صرافی‌های کریپتو حساب‌تان را نبندند یا سرعت اینترنت در فارکس به شما ضرر نزند، بهتر است که VPS تهیه کنید.

 

سوالات متداول

معنی VPS چیست؟

VPS مخفف Virtual Privatr Server و به معنی سرور مجازی است. سرور مجازی هم یعنی سروری که شما از راه دور به آن دسترسی دارید و می‌توانید از امکانات منابعش استفاده کنید.

سرور مجازی رایگان چیست؟

معمولاً سرورهای رایگان کارایی چندانی ندارند. سرور مجازی رایگان یا امکانات خیلی خیلی محدودی دارد؛ یا اینکه به صورت موقت اجاره داده می‌شود. از نظر امنیت هم استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.

سرور مجازی یا هاست اشتراکی؟ کدام بهتر ست؟

جواب این سوال بستگی به نیاز شما دارد. اما درگل، سرور مجازی امنیت بیشتری دارد و منابع و امکاناتی بیشتری هم در اختیار شما می‌گذارد.

 

جهت خرید سرور های بازی محبوب minecraft  از لینک زیراقدام نمایید

خرید سرورمجازی بازی ماینکرافت