OpenAI چیست ؟

در پاسخ به پرسش OpenAI چیست ، می‌توان گفت OpenAI سازمانی غیرانتفاعی است که کارکنان آن به پژوهش و توسعه ابزارهای هوش مصنوعی می‌پردازند و هدف اصلی آن‌ها، دستیابی به «هوش جامع مصنوعی» (Artificial General Intelligence | AGI) است. سیستم‌های کامپیوتری با داشتن هوش عمومی مصنوعی قادر می‌شوند هر کاری را مشابه انسان یا بهتر از انسان با موفقیت به انجام برسانند.

OpenAI در مقر اصلی خود در سانفرانسیسکو فعالیت می‌کند و با کمک 1 میلیارد دلاری بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران شروع به کار کرد. این شرکت تمرکز زیادی بر پیشرفت‌های بلند مدت در هوش مصنوعی و قابلیت‌های آن دارد. یکی از اهداف اولیه آن توسعه هوش عمومی مصنوعی (AGI) ایمن و مفید برای بهبود بشریت است. AGI یکی از انواع مختلف هوش مصنوعی محسوب می‌شود. در تعقیب این مأموریت، OpenAI همکاری با سایر سازمان‌ها و افراد تحقیقاتی را ترویج کرده و محیطی از اشتراک‌گذاری و همکاری آزاد را ایجاد می‌کند.

تحقیقات و اختراعات OpenAI معمولاً برای دسترسی به عموم در نظر گرفته شده است، به استثنای مواردی که ممکن است نگرانی‌های ایمنی ایجاد شود. این شرکت تأکید زیادی بر اطمینان از این دارد که توسعه و نوآوری‌های هوش مصنوعی آن رفاه و امنیت جامعه را در اولویت قرار می‌دهد.

رئیس OpenAI کیست؟

در حالی که ایلان ماسک دیگر در هیئت مدیره OpenAI شرکت ندارد، سام آلتمن، یکی از بنیان‌گذاران، به عنوان مدیرعامل این فعالیت می‌کند. گرگ براکمن، سابقاً مدیر ارشد فناوری استرایپ، سمت‌های رئیس و رئیس هیئت مدیره این شرکت را بر عهده دارد، در حالی که ایلیا سوتسکور که قبلاً با گوگل مرتبط بود، به عنوان دانشمند ارشد OpenAI فعالیت می‌کند.

آلتمن در کنگره با تأکید بر اینکه وضع مقررات در این زمینه بسیار منطقی خواهد بود، گفت: «مردم باید بدانند که آیا با یک هوش مصنوعی در حال صحبت هستند یا نه و آیا محتوایی که در حال مشاهده آن هستند، تولید شده است یا نه 

یکی از پیشنهادهای کلیدی مدیرعامل اوپن‌‌‏ای‌‌‏آی، ایجاد یک سازمان جدید برای صدور مجوزهای شرکت‌های هوش مصنوعی بود که باید مسئولیت اطمینان از رعایت استانداردهای اخلاقی و پرداختن به نگرانی‌های مربوط به دقت تکنولوژی هوش مصنوعی را به عهده بگیرد. 

بارزترین محصول OpenAI چیست؟

ممکن است برایتان این سؤال مطرح شود که بهترین و یا بارزترین محصول OpenAI چیست؟ در اصل OpenAI در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و پروژه‌ها و نسخه‌های پیشگامانه‌ای را معرفی کرده که به رسمیت شناخته شده‌اند. برخی از بارزترین و مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت هوش مصنوعی در ادامه آمده است:

  • GPT-3: مدل زبان OpenAI، GPT-3، به دلیل قابلیت‌های چشمگیرش مورد استقبال قرار گرفته است. با تجزیه‌وتحلیل متن تولید شده توسط انسان، این چت بات می‌آموزد که پاسخ‌های متنی منسجم و متناسب با پرامپت یا دستور کاربر ایجاد کند.
  • GPT-4: آخرین نسخه مدل زبانی و ارتقا یافته مدل GPT-3 است که از آن بسیار پیشرفته‌تر محسوب می‌شود.
  • DALL E و DALL-E 2: این پلتفرم‌های مولد هوش مصنوعی سنتز تصویر را متحول کرده‌اند. با درک توضیحات متنی ارائه شده توسط کاربران، آن‌ها می‌توانند تصاویر مربوطه را ایجاد کنند که دقیقاً با توضیحات داده شده مطابقت دارد.
  • CLIP: مدل OpenAI CLIP (Contrastive Language-Image Pretraining) در هوش مصنوعی چندوجهی با درک و همبستگی تصاویر و متن همراه برتری دارد. این ابزار می‌تواند با ترکیب اطلاعات بصری و متنی، زیرنویس‌های دقیقی برای تصاویر ایجاد کند.
  • ChatGPT: به عنوان یکی از دستاوردهای برجسته اوپن ای آی، ChatGPT یک ربات چت هوش مصنوعی پیشرفته است که قادر به ایجاد پاسخ‌هایی شبیه انسان به درخواست‌های کاربر است. این openai chatbot که بر روی مجموعه داده‌های گسترده آموزش دیده است، توانایی ارائه پاسخ‌های منسجم و مرتبط با زمینه را نشان می‌دهد. نسخه اولیه این محصول رایگان است و هرکسی می‌تواند یک اکانت ChatGPT داشته باشد.
  • openai codex: OpenAI’s Codex یک مدل هوش مصنوعی است که بر روی مجموعه گسترده‌ای از کدهای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف آموزش داده شده است. این به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با تولید قطعه کد و ساده‌سازی فرآیند کدگذاری کمک می‌کند.
  • Whisper: Whisper، یک ابزار تشخیص خودکار گفتار (ASR)، بر روی داده‌های صوتی متنوع برای تشخیص، رونویسی و ترجمه گفتار محسوب می‌شود که با حدود 100 زبان آموزش دیده است. این ابزار می‌تواند اصطلاحات فنی را مدیریت کند و لهجه‌های مختلف را در خود جای دهد.

اهداف OpenAI برای آینده

یکی از سؤالات دیگری که امکان دارد کاربران از خود بپرسند این است که در آینده اهداف OpenAI چیست و این شرکت در آینده چه جایگاهی خواهد داشت؟ برنامه‌های آتی OpenAI به طور گسترده افشا نشده است، اما مشارکت مایکروسافت هدف مشترک دموکراتیک کردن هوش مصنوعی را نشان می‌دهد. هدف این همکاری این است که ابزارهای هوش مصنوعی را برای متخصصان غیر فنی در دسترس قرار دهد و نیاز به تخصص گسترده هوش مصنوعی را از بین ببرد.

این شرکت در مارس 2023، GPT-4 را معرفی کرد. این مدل آخرین ارتقاء فناوری مدل زبان از زمان GPT-3.5. است. GPT-4 قابلیت‌های هوش مصنوعی چندوجهی را ارائه می‌دهد که هم متن و هم تصاویر را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. با نسخه‌ها و پیشرفت‌های در حال انجام، OpenAI هیچ دلیلی برای عقب نشینی در انجام تحقیقات هوش مصنوعی ندارد و برنامه‌های زیادی برای آینده دارد. درآمد این شرکت تا سال 2024 بیش از 1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.